Trening funkcjonalny zyskuje na popularności wśród osób trenujących na siłowni. Ten rodzaj ćwiczeń naśladuje ruchy z codziennego życia oraz wspomaga zapobiegać urazom. Regularnie wykonywany może zwiększyć elastyczność i stabilność. W rezultacie będziesz w stanie wykonywać wszelkie codzienne czynności bezpiecznie oraz efektywnie. Sportowcy oraz kulturyści angażują się w trening funkcjonalny także po to, aby:
• wyleczyć się z kontuzji
• zróżnicować ćwiczenia
• ćwiczyć określone mięśnie.
Co to jest trening funkcjonalny?
wod kraków
Większa część entuzjastów fitnessu słyszała o treningu funkcjonalnym, jednak tylko nieliczni zdają sobie sprawę z tego, co to w zasadzie oznacza. Ta forma aktywności fizycznej istnieje od dziesięcioleci. Początkowo była używana przez fizjoterapeutów do rehabilitacji. Lekarze zalecali go pacjentom z zaburzeniami ruchowymi. Obecnie trening funkcjonalny stał się bazą wielu planów treningowych.
Jakie profity niesie trening funkcjonalny?
Skuteczne ćwiczenia treningowe są w stanie zwiększyć siłę i odporność, spalić kalorie i odzyskać formę mięśni po kontuzji. Wspomagają także układ sercowo-naczyniowy i dopasowują sprawność fizyczną.
Inną zaletą jest to, że większość ćwiczeń wolno wykonywać zarówno w domu, jak i na siłowni. Najlepsze wyniki uzyskuje się, gdy ruch jest nieograniczony. Natomiast niektóre ćwiczenia siłowe działają najlepiej, kiedy ruch odbywa się tylko w jednej płaszczyźnie (zwłaszcza w kulturystyce). W zależności od Twoich wymogów oraz celów, masz prawo te ćwiczenia zaadaptować pod siebie, tym bardziej, że ten typ treningu jest znakomity zarówno dla początkujących, jak oraz fachowych sportowców.